Steaua, prima victorie după patru meciuri. Campioana s-a impus în turul Cupei Ligii contra Astrei

Steaua a câștigat primul meci după o pauză de patru meciuri, învingând liderul Astra, în prima manșă a semifinalelor Cupei Ligii.

Cupa-Ligii.-Steaua-Astra
Prima acțiune serioasă a meciului a fost pentru Astra, când Florea ajuns în careu, l-a driblat pe Papp, șutând la colțul scurt, dar Cojocaru a respins în bară.

Steaua a replicat cinci minute mai târziu, când Adi Popa a executat o lovitură liberă, dar Gavrilaș a scos în corner.

Steliștii au venit mai hotărâți de la cabine, iar în minutul 48 Tade a șutat puternic cu puțin pe lângă poarta apărată de Gavrilaș.

Astra s-a făcut vizibilă prin Florea care a primit o pasă foarte bună de la Teixeira, dar șutul a trecut pe lângă poarta apărată de Valentin Cojocaru.

Minutul 63 a adus și unicul gol al partidei, când Tade a înscris în urma unei gafe a lui Scarlatache.
Pe final de meci cele două s-au întrecut în ratări, dar scorul a rămas neschimbat.

Steaua s-a impus cu 1-0 pe teren propriu în turul semifinalelor Cupei Ligii și are prima șansă la calificare.

Joi va avea loc și semifinala dintre Condordia Chiajna și Dinamo pe stadionul ilfovenilor.