Dinamo – Steaua, 0-0 în teren, victorie categorică a gazdelor în tribune

Prima întâlnire din această săptămână dintre cele două mari rivale, Dinamo și Steaua s-a încheiat la egalitate, 0-0, în semifinalele Cupei României. Un rezultat care va decide una dintre cele două finaliste abia în partida retur, de pe terenul Stelei.

712245-dinamo-steaua

Oaspeții au atacat serios poarta lui Cerniauskas în minutul 16 când Chipciu a tras din mijlocul careului pe lângă poartă.

Din minutul 22, Dinamo a început să echilibreze meciul și a cerut chiar și un penalty la un duel dintre Râpă și Paljic.

Cu două minute înainte de final, steliștii au atacat din nou prin Chipciu, al cărui șut din șase metri a fost deviat peste poartă de Mevlja.

Steliștii au venit motivați de la cabine, iar după trei minute de la reluarea meciului, Papp ratează faza cu capul din șase metri.

Replica dinamoviștilor vine prin Gnohere care a șutat de la 10 metri. Rotariu îl urmează câteva minute mai târziu cu un șut de la 13 metri, dar mult peste poartă.

Cea mai mare ocazie a meciului a aparținut echipei antrenate de la Laurențiu Reghecampf. Nicușor Stanciu a nimerit bara în minutul 84 cu un șut de la 30 de metri.

Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar calificarea în finala Cupei României se va decide în meciul retur.

Dacă în teren, rezultatul  a fost egal, nu același lucru se poate spune și despre spectacolul din tribune.

Suporterii “câinilor” au câștigat detașat meciul. Aproximativ 13.200 de suporteri au fost prezenți, joi seara, pe stadionul din Ștefan Cel Mare pentru a-și susține favoriții.

Din păcate, războiul dintre galerii nu a mai fost același ca în alți ani, fanii Stelei nefiind lângă echipă în urma conflictului dintre Gigi Becali și Armată.

Dinamo și Steaua se întâlnesc iar duminică seara, pe acealși stadion, în prima etapă a play-off-ului Ligii 1.

Dacă în Cupă, Reghe a ales să joace și cu fotbaliști care nu au prins primul 11 de-a lungul sezonului, duminică, lucruile vor sta altfel. Acesta va face schimbări mari, iar pe teren vor intra jucători cu mai mare experiență.

“Am încercat să-i combinăm, să dăm tuturor minute de joc, ca să fim pregătiți pentru duminică. Marica, Gebhart și Kharja n-au prins lotul azi, pentru că se pregătesc. Varela la fel, a avut o problemă musculară.

Avem un sezon foarte lung în față. Nu e adevărat că am jucat cu echipa a doua. Noi jucăm cu jucătorii cel mai bine pregătiți la meciul respectiv. Nu este o surpriză că nu a fost Marica în lot. Trebuie să înțelegeți că vine după o perioadă foarte lungă: nouă luni de zile nu a jucat meciuri oficiale. Sunt lucruri pe care nu putem să le discutăm în fiecare zi”, a declarat Laurenţiu Reghecampf, potrivit DigiSport.

De cealaltă parte, antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic a fost mulțumit de apărarea echipei sale, însă ofensiva l-a cam dezamăgit.

“A fost un joc echilibrat. Noi ne-am propus să nu luăm gol și n-am luat gol. Ne-am propus să marcăm, însă n-am reușit. E un rezultat normal. Apărarea a funcționat. Steaua n-a avut ocazii clare. Mi-aș fi dorit mai mult.

Nu ne-a fost teamă, dar și Steaua s-a blocat foarte bine. Nu ne-a lăsat spații. «Bizonul» (n.r. Gnohere) n-a putut duce tot meciul. Calificarea se va decide în retur, suntem pregătiți și pentru penalty-uri. Cred că ne vom califica. Terenul nu ne-a ajutat nici pe noi, nici pe ei”, a spus Mircea Rednic pentru Dolcesport.

În cealaltă partidă a semifinalelor, dintre ASA Târgu Mureș și CFR Cluj, scorul a fost tras la indigo și ambele partide se vor clarifica în meciurile din returul semifinalelor Cupei României.