Steaua-Dinamo, 1-1 în cel de-al 163-lea derby din istoria celor două echipe

Derby-ul cu numărul 163 din istoria marilor rivale Steaua și Dinmao s-a încheiat indecis, 1-1.

A fost spectacol duminică seara pe Arena Națională. Sub privirile a 48.632 de spectatori, Steaua și Dinmo și-au împărțit punctele și au ajutat-o pe Astra în lupta pentru titlu, depărtându-se la trei puncte de Steaua.

Steaua-Dinamo-live-video-9-august-2015-1

Campioana a început mai hotărât meciul, Hamroun pasându-i lui Stanciu după o gafă a lui Lazăr, dar acesta a șutat mult prea slab.

Patru minute mai târziu, Hamroun a ratat deschiderea scorului după ce a reluat din centrarea lui Stanciu, dar portarul dinamovist a fost la post.

Cei care au marcat au fost dinamoviști doar că în propria poartă. Stealiano Filip a deschis scorul pe Arena Națională printr-un autogol.

Meciul a fost întrerupt două minute după ce fanii steliști au amenințat cu petarde poarta apărată de Cerniauskas.

Pe lângă autogol, Filip s-a făcut remarcat și printr-un șut puternic de la 20 de metri care a fost trimis peste poartă însă.

La trei minute după pauză, câinii și-au arătat colții, iar Gnohere, proaspăt intrat pe teren în locul lui Lazăr, a adus egalarea profitând de o gafă a lui Stanciu.

Rotariu putea să-și aducă echipa în avantaj din poziție singur cu portarul, dar Niță a fost atent și a deviat cu piciorul.

În minutele de prelungire, Pintilii a fot eliminat după ce a primit două cartonașe galbene.

Foarte important de punctat sunt fanii ambelor formații care s-au ridicat la nivelul jocului.

Cu 48.632 de spectatori, meciul a arătat ca un adevărat derby, așa cum trebuie să și fie.

12998519_1747554572125482_9122345220330615636_n

În urma remizei de pe cel mai mare stadion al țării, Steaua se află pe poziția secundă în Liga 1 cu 36 de puncte, cu trei mai puțin decât liderul Astra, iar roș-albii sunt pe locul trei cu 31 de puncte.