Simona Halep vs. Serena Williams, în finală la Cincinnati

Simona Halep pare că și-a revenit după blocajul din ultima perioadă, iar diseară o va întâlni pe Serena Williams în finala Turneului de tenis Premier de la Cincinnati.

simona-halep-calificata-in-sferturile-de-finala-la-turneul-wta-de-la-cincinnati-127430

Românca a trecut în penultimul act de fostul număr unu mondial, Jelena Jankovic, în două seturi, 6-1, 6-2. Americanca a învins-o pe  Elina Svitolina cu 6-4, 6-3.

Odată cu acest succes, sportiva noastră va reveni de săptămâna viitoare pe poziția secundă în lume, anunță site-ul oficial al WTA.

Halep va juca în această seară o nouă finală din carieră, asta după ce în urmă cu o săptămâna a abandonat în finala turneului Rogers Cup din motive medicale.

În confruntările dintre cele două tenismene, Williams conduce cu 5-1.

“Joacă bine, a fost finalistă şi săptămâna trecută, va fi un meci greu, echilibrat. Când m-a bătut anul trecut la Singapore a fost excepţională, apoi am câştigat eu, iar ea vine acum să caute să se răzbune”, a spus adversara Simonei, conform digisport.ro.

“Este cea mai bună jucătoare din lume pentru mine. Nu am nimic de pierdut, voi încerca doar să mă simt bine, dar să şi cred în şansa mea”, a declarat Halep.