Barcelona-Atletico Madrid 2-1 și Bayern-Benfica 1-0, în sferturile Ligii Campionilor

Sfertul Spaniei. Așa putem numi meciul dintre Barcelona și Atletico Madrid, disputat marți seara pe Camp Nou.

liga-campionilor-rezultatele-primei-manse-a-turului-doi-preliminar-257611-1

După înfrângerea din campionat în fața Realului, catalanii veneau cu poftă de victorie. Nu au fost prea convingători însă, iar ratările lui Messi și Neymar i-au costat.

Fernando Torres a deschis scorul pentru Atletico după o pasă perfectă a lui Koke și un șut printre picioarele lui ter Stegen.

La opt minute după ce și-a dus echipa în avantaj, Torres a fost eliminat după ce a primit două cartonașe galbene.

Cu un om în plus, catalanii au egalat prin Luis Suarez servit excelent de Jordi Alba.

Același Suarez încheie scorul la 2-1 în minutul 74 cu o lovitură de cap din pasa lui Dani Alves.

Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, iar Barca are prima șansă în returul de pe Vicente Calderón.

În celălalt meci al serii, Bayern s-a impus la limită, scor 1-0, pe teren propriu în confruntarea cu Benfica.

Vidal a marcat singurul gol al meciului în minutul 2 din pasa lui Bernat.

Chiar dacă nivelul jocului nu a fost cel așteptat, gazdele au reușit să scoată un rezultat important pentru returul din Portugalia.

Miercuri seara vor avea loc celelalte două meciuri din sferturile de finală ale Champions League.

Campioana Franței, PSG va primi vizita celor de la Manchester City, în timp ce madrilenii vor juca pe terenul nemților de la Wolfsburg.