Rezumatul etapei a-XI-a din Liga 1

Voluntari – ACS Poli Timişoara

Etapa a-11-a a fost deschisă de partida dintre Voluntari şi ACS Poli Timişoara, încheiată la egalitate, 0-0.

Nu a fost un meci spectaculos, iar cele două formaţii şi-au împărţit punctele. A fost primul rezultat de egalitate pentru Florin Marin de la revenirea la Timişoara, în timp ce ilfovenii au rămas singura echipă din Liga 1 fără victorie. Voluntariul este penultima în clasament cu 5 puncte, iar Poli se află pe locul 9 cu 12 puncte.

liga-1

Pandurii Târgu Jiu – ASA Târgu Mureş

Celălalt meci al zilei de vineri le-a adus faţă în faţă pe Pandurii Târgu Jiu şi ASA Târgu Mureş. Pandurii au obţinut cel de-al treilea succes în ultimele patru partide din campionat şi au urcat pe locul 4. Oltenii s-au impus cu 2-0 graţie golurilor marcate de Nicoară şi Hora.

Eşecul suferit de vicecampioana României i-a determinat pe şefii de la Târgu Mureş să-l demite pe antrenorul Vasile Miriuță. Locul său pe banca tehnică va fi preluat de Cristiano Bergodi, informează digisport.ro.

CSMS Iaşi – Viitorul Constanța

Iași-ul şi Viitorul lui Hagi au remizat, 0-0, sâmbătă seara pe stadionul “Emil Alexandrescu”. Gazdele nu au mai câştigat în Liga 1 de şase etape.

CFR Cluj – Astra Giurgiu

Derby-ul etapei s-a disputat intre CFR Cluj şi Astra, care s-a terminat 1-1. Jakolis şi Alibec au fost marcatorii serii. Ardelenii se situează pe poziţia a opta cu 13 puncte, iar giurgiuvenii rămân în continuare liderii din Liga 1.

Petrolul Ploieşti – CSU Craiova

Ploieştenii par să nu se mai regăsească sezonul acesta şi au înregistrat încă un eşec în confruntarea cu CSU Craiova, 0-1. Andrei Ivan a fost unicul marcator, la două minute de la starul partidei. Petrolul a rămas lanterna roșie a clasamentului cu două puncte, în timp ce oltenii sunt locul 7 cu 15 puncte.

FC Botoşani – Dinamo

Dinamo a încheiat la egalitate, scor 1-1, pe terenul lui FC Botoşani, în ultimul meci al zilei de duminică şi a ajuns la a şasea remiză consecutivă în deplasare.

Cabrera a deschis scorul în minutul 27, pentru că în finalul primei reprizie, Essombe să restabilească egalitatea. Botoşani sunt pe poziția a-12-a cu 8 puncte, în timp ce “câini” au coborât pe locul cinci cu 18 puncte.

Steaua – Concordia Chiajna

Steaua şi Chiajna au încheiat runda a unsprezecea, aseară, pe Naţional Arena. Campioana s-a impus lejer cu 3-1. Varela a deschis scorul la o greşeală a lui Matache, iar Nicușor Stanciu a mărit avantajul cu un gol din penalty. Chipciu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor înainte de pauză. Vali Lazăr a înscris golul de onoare pentru echipa sa, din penalty, la ultima fază a meciului. Steliştii au urcat pe locul 3 cu 19 puncte, iar Concordia se afla pe 11 cu 9 puncte.